Fórum Velešín

Velešínské aktuality: Listopad a Prosinec 2016

Upozornění: Tento článek vznikl před dlouhou dobou a je zařazen do archivu webu.
Informace obsažené v článku už nemusí být aktuální.

Událostí z konce roku bylo letos tolik, že by vystačily na vydání celé ročenky, a tak si pojďme zásadní události listopadu a prosince 2016 připomenout, respektive odhalit:

Listopad:

1. Rekonstrukce mateřské školy se prodražila o 1,1 milionu korun

dsc_0112_ok

Na listopadovém zastupitelstvu se řešilo i to, kdo za město vybírá barvy fasád.

„Snížení energetické náročnosti Mateřské školy ve Velešíně“ (lidově: zateplení dvou pavilonů MŠ) mělo stát 9 002 948 Kč. Konečná cena za stavební práce je o 12 % vyšší: 10 089 742 Kč.

Co prodražení způsobilo? „Našel se zvýšený výskyt radonu, musela se udělat protiradonová opatření jiným technologickým postupem.“ (zdroj: starosta Mgr. Josef Klíma, listopadové zastupitelstvo)

Zda to tak je, si může každý občan zkontrolovat z pohodlí domova – obec ze zákona zveřejňuje smlouvy nad 50 000 Kč bez DPH na internetu:

Pozn.: Pokud jste sečetli hodnotu víceprací ze všech dodatků, nezapomeňte přičíst také DPH. A pokud vám vychází pořád vysoké číslo, odečtěte ještě méněpráce ze 3. dodatku 🙂 A pokud to pořád nesedí, dejte nám vědět do komentářů.

2. Stížnost občanů na hluk z diskotéky a koncertů

dsc_0167_ok

Listopadové zastupitelstvo řešilo kromě vyhlášky o nočním klidu také stížnost 31 občanů na rušení nočního klidu, a to podniky na autobusovém nádraží a na Sídlišti. Na zastupitelstvu například zaznělo: „Music Club No Limit je skutečně bez limitu, jede přibližně od 22,00 do 6,00 hodin. Začínají v pátek a končí v neděli ráno.“

Zazněl také jeden negativní názor na pořádání koncertů u Sídliště a návrh na zavření (problémových) podniků po 22. hodině, jako to mají (či měli?) v Kaplici. To by samozřejmě znamenalo zavření VŠECH podniků a restaurací, neboť město musí nastavovat všem podnikatelům rovné podmínky pro podnikání. Hned se tedy ozval nesouhlasný názor z publika, který obhajoval prosté právo lidí zajít si po pracovním týdnu/dni na pivo či občerstvení.

Zastupitelé se shodli, že nechtějí město bez kultury a že zavírání hospod je skutečně krajním řešením. Stížností občanů se bude dále zabývat Rada města a strážníci MP.

Zastupitelé také schválili vyhlášku o nočním klidu, která umožňuje občanům ve vybraných dnech (například na Silvestra, při Slavnostech Pomalší či o Houpačce) radovat se až do rána, či aspoň do půlnoci. Bez vyhlášky by byl útrum a platil by zákon: Od 22 do 6 hodin klid.

3. Obec chce informovat občany o mimořádných situacích smskou a e-mailem

a_wikipedia_user_on_a_basic_phone

Kdo chce být informován smskou či e-mailem o dění na městě, má poslat mail na město. (toto téma vydá na samostatný článek, vyjde v lednu příštího roku. Obrázek: Wikimedia)

Prosinec:

4. Byl schválen strategický plán města

Zastupitelé schválili Strategický plán města na příštích 10 let – jeho příprava zabrala jeden rok. Strategický plán bude hotov na konci prosince (zapracování připomínek zastupitelů) a poté představen veřejnosti.

5. Bude se aktualizovat územní plán

Příští rok nastane pravidelná povinnost města aktualizovat svůj územní plán. Bude to 4. změna územního plánu města a probíhat bude zhruba rok (úřední deska, námitky, veřejné projednání, schválení zastupitelstvem). Třetí změna se minulý rok nezdařila (psali jsme o tom třeba zde: Může mít vyjádření občanů efekt na změnu územního plánu?).

6. Posunutí jednosměrky u ZŠ vyjde na 782 tisíc korun

dsc_0126_ok_posundsc_0132_ok

Značka jednosměrky se sice posunula jen o 40 metrů, ale stálo to/bude stát necelých 800 tisíc korun. Hotova je první etapa: Posunutí značky + rozšíření silnice a 8 parkovacích míst u školy.

Ve druhé etapě má být pokáceno několik stromů v parku u školy:

dsc_0121_ok

(Nahoře: Ilustrační fotka – několik stromů a část parku zmizí pod novým parkovištěm)

Otázkou zůstává, zda je tato investice smysluplná (dejte nám vědět váš názor do komentářů). Za normální situace totiž učitelům dostačuje parkoviště mezi pavilony, a když je „rodičák“, parkuje se takhle:

dsc_0046_ok dsc_0044_ok dsc_0040_ok dsc_0037_ok

(pozn.: Je pozoruhodné, jak snadno si řidiči zaberou kus veřejného prostranství a zeleně pro zaparkování svého plechového miláčka.)

7. Řeší se rozpočet na příští rok

Rozpočet se sice projednává veřejně na zastupitelstvu, ovšem občan do tabulky plánovaných výdajů nevidí. Je to tedy na našich zastupitelích a právě teď je nejvyšší čas vašeho zastupitele oslovit, pokud byste rádi ve vaší ulici nový chodník nebo lampu 🙂 Zastupitelé se sejdou v lednu na pracovní schůzce, rozpočet se bude schvalovat v únoru. (V lednu a únoru pojede město v režimu rozpočtového provizoria.)

8. Málem shořel sběrný dvůr

Ano, ten postavený za „cizí peníze“ (lidově: za dotaci). To by byl malér.

dsc_0036_ok-2dsc_0039_ok

Díky velešínským dobrovolným hasičům se podařilo oheň zkrotit.

9. Podkova má nového nájemníka

podkova-2
Město našlo nového „pachtovníka“. Ten nyní hledá zaměstnance do provozu a usilovně topí – ač se z komína často kouří, ještě se to nepodařilo vyfotit 🙂

Gratulace městu! Pokud se budovu podaří vytopit, odhadujeme otevření na polovinu ledna 🙂

O podkově jsme psali třeba zde: Restaurace U Zlaté podkovy uzavřena. Má smysl budovu rekonstruovat?

Diskuze k článku

Váš názor připojte níže. Zapomněli jsme na něco? Dejte nám vědět do komentářů nebo mailem: info@forumvelesin.cz
Obrázek ke článku: Wikimedia

Mnoho úspěchů do nového roku!

Komentáře

Komentáře