Fórum Velešín

Přímý vlak z Velešína do Prahy zrychlí na 2 hodiny 6 minut. Do Curychu dorazíte přes noc

Od neděle 11. prosince se mění jízdní řády a s nimi přichází velké změny v cestování z Velešína do Prahy! Pokud jezdíte pravidelně, určitě víte o přímém spoji, který vás doveze pohodlně a bezpečně až na pražské Hlavní nádraží. Jižní expres vyjíždí z Velešína každý den v 8:33, 13:33, 17:33 a 20:33 a dosud cesta trvala 2 hodiny 24 minut.

Zastávka Velešín město. Fotografie: Jana Janáková

Velešín – Praha za 2 hodiny 6 minut

Od neděle 11.12. se bude jezdit rychleji! Díky modernizaci tratě mezi Sudoměřicemi a Voticemi a mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí se cesta zkrátí o 18 minut. Časy odjezdů z Velešína zůstanou stejné, ale vlak dorazí do Prahy dříve, v 10:39 (původně 10:57), 15:39, 17:39 a 22:40.

Soboba versus neděle 10. a 11. prosince

Nazpátek za 2 hodiny 4 minuty

Vlaky z Prahy pojedou podle nového jízdního řádu o 17 minut rychleji a z Prahy budou vyrážet později, takže pokud budete v Praze nakupovat vánoční dárky, znamená to pro vás dobrou čtvrt hodinku navíc! Respektive půl hodinku se započtením dřívějšího příjezdu, takže určitě stihnete koupit i dárek pro tchyni.

Přímé vlaky z Prahy do Velešína vyjedou z Hlavního nádraží v 6:21 (původně 6:04), 10:21, 14:21 a 18:21. Příjezdy do Velešína zůstanou stejné (až na poslední spoj), tedy 8:25,  12:25, 16:25 a 20:24! Ano, jak jste si správně všimli, večerní spoj je vůbec nejrychlejší, kdy cesta ze samotného centra Prahy na velešínskou zastávku potrvá pouhé 2 hodiny a 3 minuty 🙂 Pohodlně, bezpečně a bez točení volantem! Všechny spoje ve směru z i do Prahy mají restaurační vůz a wifi zdarma, takže vám cesta uteče.

Kdy budeme cestovat do Prahy pod dvě hodiny?

Podle vyjádření Správy železnic se od začátku platnosti nového jízdního řádu začne jezdit plnou traťovou rychlostí 160 km/h, a to až do doby instalace systému ETCS. Následně se bude moci zrychlit až na 200 km/h. ETSC je nový jednotný celoevropský zabezpečovací systém, jehož instalace právě probíhá na úseku Votice – České Budějovice a hotova by měla být ke konci roku.

Na trase České Budějovice – Praha dále zbývá realizovat úsek Nemanice – Ševětín s dvěma železničními tunely (Hosín – 3,12 km a Chotýčany – 4,77 km) s navrhovanou maximální rychlostí také 200 km/h. Realizace se ale zatím odkládá a momentálně svítí na webu Správy železnic plánovaný start prací v roce 2024.

Podle internetových diskutujících je problémem ale i to, že do expresů z Prahy do Budějovic bývají řazeny i starší vozy s maximální rychlostí 140 km/h. To se ovšem může změnit. Nový jízdní řád platí od 11. 12. 2022 do 9.12.2023 a pak uvidíme 🙂

Na výlet do Curychu lůžkovým vozem

Věděli jste, že Velešín má přímé spojení s metropolí Švýcarska, s Curychem? Vlakový spoj Jižní expres, který odjíždí z Velešína každý den ve 20:26, přijíždí do švýcarského Zürichu následující den v 8:20. Nabízí se tedy krásný výlet: v pátek večer nasednout do lůžkového vozu a v sobotu ráno už si dopřávat kávu u Curyšského jezera. V Zürichu můžete strávit noc a v neděli večer (v 21:40) vyrazit lůžkovým spojem zase zpátky. V 8:32 jste ve Velešíně, a ještě stihnete, s drobným zpožděním, být v pondělí u strojů 🙂

Zurich, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Kolik za to? Dle e-shopu ČD začíná cena jízdenky Velešín-Švýcarsko jedním směrem na 1369 Kč za osobu včetně povinné rezervace lůžka. Vypadá to, že skupinová ani zpáteční sleva nejsou v nabídce, a tak vás výlet ve dvou lidech vyjde o něco levněji než jet do Švajcu autem (benzín + švýcarská dálniční známka), ovšem cestou do Švýcarska i zpět se vyspíte do růžova! 🙂

Na návště Lichtenštejnska!

Pokud nechcete do Švýcarska, můžete vystoupit kdekoliv po trase, kterou vlak projíždí. Nabízí se tyrolský Innsbruck nebo dokonce Lichtenštejnsko! Vlak totiž staví ve švýcarském Buchsu, odkud je to doslova co by kamenem dohodil do Lichtenštejnského knížectví – tedy pokud dobře házíte. Na hranici (most přes Rýn) dojdete pěšky – je to z nádraží necelý kilometr.

Hned za mostem začíná lichtenštejnský Schaan a hlavní město Lichtenštejnska, Vaduz, je vzdálené další 3 km. Buď se projděte, nebo vezměte stopa. Ale pozor: včas vystupte (!!!), jinak Lichtenštejnsko přejedete…

Vaduz. Foto: Pavel Trajer

Odkazy

Komentáře

Komentáře