Fórum Velešín

Aktuality únor 2017: Rekordní rozpočet, dotace tenisu, podkova, nádraží…

Upozornění: Tento článek vznikl před dlouhou dobou a je zařazen do archivu webu.
Informace obsažené v článku už nemusí být aktuální.

Únorové zastupitelstvo bylo mimořádně zajímavé. Inu, posuďte sami.

Obrázek vpravo: Uprostřed Velešína svítí nový reklamní poutač, stejný jako na casinech ve Dvořišti a Plané u ČB. Bude připravovaná městská vyhláška proti hazardu regulovat i světelnou reklamu, jako to dělají jiná města v ČR?

Rekordní rozpočet města: 94 milionů korun

Město Velešín bude mít nejvyšší rozpočet za poslední léta. Výdaje z městské pokladny budou o polovinu vyšší než v letech 2012 až 2016, kdy dosahovaly zhruba 60 milionů korun. Rozpočet pro rok 2017 si můžete zobrazit na webu města.

Nejvyšší položkou bude 32 milionů korun za 22 nových bytů, které vzniknou rekonstrukcí a dostavbou domu č. 144 v Krumlovské ulici (15 bytů v novostavbě, 7 bytů ve starším objektu). 9 milionů korun bude čerpáno z dotace a zbylých 23 milionů bude město splácet příštích 15 let s úrokem 0,3 % ročně.

Tenisový klub dostane 100 tisíc korun na rekonstrukci

Tenisový klub LTC Velešín dostane od města dotaci na rekonstrukci. Město podporuje spolky každoročně, ty dostávají příspěvek určený na provozní činnosti (organizaci soutěží, dopravu, podporu mládeže apod.) a jehož výše závisí mj. na počtu členů a zejména mládeže. V případě již přislíbené dotace LTC Velešín se jedná o vůbec první*) dotaci, která nepůjde bezprostředně na provoz, ale bude využita na rozsáhlejší opravu soukromého majetku klubu (LTC Velešín je, stejně jako např. FC Velešín, samostatný subjekt nezávislý na městě). Jinými slovy: Za peníze města bude opraven/a budova/majetek, který městu nepatří.

*) Aktualizace: Vážení čtenáři, omlouváme se za nepřesnost v tomto článku: Přislíbená dotace klubu LTC Velešín by nebyla historicky první dotací města do majetku sportovního klubu. Před dvěma roky již obdržel fotbalový klub FC Velešín dotaci 100 000 korun na rekonstrukci šaten. Tuto skutečnost jsme přehlédli a informace níže uvádíme na pravou míru. Děkujeme za pochopení.

Souvislosti:

  • Problematika dotací a investic z městského rozpočtu do soukromého (především v souvislosti se sportovními kluby) se řeší na zastupitelstvu pravidelně, již několik let. Zastupitelé nebyli v otázce jednotní.
  • O podobnou dotaci se několikrát ucházelo FC Velešín, v minulém roce FC Velešín obdrželo bezúročnou půjčku na nákup zahradního traktoru a také dotaci na rekonstrukci šaten, ve výši 100 000 korun, hlasování probíhalo takto:

    Celý zápis z jednání zastupitelstva je k dispozici na webu města: Zápis č. 6 z jednání zastupitelstva (15.6.2015) (bod 9, strana 3)
  • LTC Velešín žádal tento rok také o dotaci z MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy), a jelikož ji nakonec nezískal, nevyužije ani dotaci od města.
  • Nabízí se několik otázek: Zástává tedy několik otázek: Znamená to, že jsou nyní dotace z městského do soukromého prolomeny? Jaká budou pravidla a výše přidělovaných dotací? Budou kluby za městské peníze na svém pozemku stavět tribuny, šatny? Je to správné, či ne?

Přesun skateparku na „betoňák“

Město uvažuje o přesunu skateparku ze hřiště základní školy na betoňák (betonový kurt mezi fotbalem a učilištěm, který patří LTC Velešín).  Povrch betoňáku je pro jízdu na skateboardu nevhodný a jeho případné uzpůsobení je nákladné. Také se zde naráží na vlastnickou strukturu: město není majitelem pozemku (viz předchozí odstavec o dotacích do soukromého…). Variantně lze uvažovat o zachování skateparku na současném místě, které by vyžadovalo pouze opravu rozbitého plotu mezi skateparkem a školním hřištěm (aktuální problém), nicméně klade veškerou odpovědnost za provoz a případné problémy na bedra vedení ZŠ.

Město koupí pozemek mezi kinem a Podkovou

920 tisíc korun zaplatí město za pozemky mezi kinem a budovou U Zlaté podkovy (ve dvou ročních splátkách po 460 tisích). Jde o volný zatravněný prostor, na kterém se nachází jedna garáž a cesta. Zastupitelé zde plánují kulturní akce. Více než polovinu pozemků už město vlastní a nyní chce koupit zbývající část o výměře 546 m2. Včetně garáže z toho plyne cena 1685,- Kč za metr čtvereční.

Souvislosti:

  • 2014: Město kupuje společnost U Zlaté podkovy, s. r. o., za 7,5 milionu korun
  • 2017: Město plánuje první etapu rekonstrukce (zateplení). Celková rekonstrukce budovy má přijít na cca 15 milionů korun (článek)

IDS Jihočeského kraje spuštěn

Na počátku roku začal fungovat Integrovaný dopravní systém Jihočeského kraje (IDS). Pro Velešáky to mimo jiné znamená, že mohou cestovat do Českých Budějovic levněji (autobusem i vlakem) a dokonce bez peněz (s předplacenou jízdenkou). (připravujeme samostatný článek)

Dopravní terminál pro 21. století

Velešín každou chvíli očekává schválení dotace na výstavbu „dopravního terminálu pro 21. století“ (termín vypůjčen ze zastupitelstva města). Zastupitelé chtějí postavit terminál co nejdříve: V případě přidělení peněz v průběhu roku 2018. O „terminálu“ jsme psali v samostatném článku, doplňující článek: Dobré příklady: Jak česká města rekonstruují autobusová nádraží?.

Související odkazy:

Komentáře

Komentáře