Fórum Velešín

Společenský sál mohl být v kravíně. Město by ušetřilo 7,5 milionu

Upozornění: Tento článek vznikl před dlouhou dobou a je zařazen do archivu webu.
Informace obsažené v článku už nemusí být aktuální.

Na konci roku 2013 zastupitelstvo města jednohlasně odsouhlasilo koupi obecního šenku (toho času restaurace U Zlaté podkovy) za 7,5 milionu korun, rozdělených do dvou splátek: 4 miliony v prvním roce, 3,5 milionu ve druhém roce. Jak to tak bývá, „jednohlasně odhlasováno“ ještě neznamená, že byli všichni pro… (Přesněji řečeno: Že byli všichni stoprocentně pro). Dohady provázely rozhodnotí od samého začátku.

Existovaly dvě varianty:

  • Koupit
  • Nekoupit

Jak sami názorně vidíte, jako vždy bylo variant příliš málo. S tím se setkáváme u takto zásadních rozhodnutí poměrně často.

Především město vůbec nezvážilo třetí variantu, která se sama nabízela:

  • Vybudovat společenský sál v již nepoužívaném kravíně + lehká rekonstrukce: Výmalba a dekorace

Na první pohled to vypadá jako apřílový žert, pojďme si ale variantu přiblížit a srovnat si fakta. Pomohou nám k tomu následující fotky:

Společenský dům v kravíně:

DSC_0235

Budova kravína číslo 1 se jeví jako ideální budova pro získání nové náplně: Společenský tanec, kulturní pořady, besedy s obyvateli.

Dávat budovám jinou náplň, než pro kterou byly postaveny, to není nic nového (občas se kvůli tomu musí měnit i územní plán). Kravíny se nejčastěji mění na sklady nebo výrobny, jak je tomu i ve Velešíně. Avšak změnit kravín ve Velešíně na kulturní scénu, to by se povedlo v Česku teprve … podruhé.

Sál má vynikající dispozice. Ve velkorysé variantě by objekt výše fungoval jako vstupní foajé a bar, druhý objekt (níže) pak jako velký dlouhý sál:

DSC_0268

„Dlouhý sál“, samozřejmě po patřičné výmalbě a výzdobě balonky a gerlandami, je ideální pro akce typu „červený koberec“. Ovšem pro klasické tancování se zdá až příliš dlouhý. Zde se nabízejí dvě (a dvě je určitě více než jedna) varianty:

  • Tancovat běžné tance, jako polku, waltz nebo valčík, pouze v přímém směru (nejlépe po červeném koberci) a dále se vracet, v korzu, podél stolů a baru zpět
  • Využít pouze polovinu „dlouhého sálu“ a druhou polovinu využít jako sociální zařízení.

Druhá varianta má tu výhodu, že by se pro vybudování pánského pisoáru mohlo využít stávající koryto. U dam by to samozřejmě nic nevyřešilo. Dámské koryto by se sice mohlo vylepšit zástěnami a povýšit jej na vcelku komfortní záchody tureckého typu, nicméně české ženy (už/ještě) nejsou tureckých záchodů navyklé, a už vůbec ne v dlouhých plesových šatech a lodičkách.

Zvýšení energetické účinnosti budovy

Budovu kravína samozřejmě nelze obložit polystyrenem „jen tak“ – došlo by k nevratnému poškození jejího vizuálního stylu. U budovy současného šenku na náměstí, navíc naproti historické radnici, je to se zateplováním o poznání jednodušší, takže kromě polystyrenu dvacítky (pozor, neplést s Eidamem dvacítkou) můžeme použít i parádní kombinaci moderních pastelových nátěrů.

DSC_0294

Na obrázku výše vidíte na stěnách kravína větrací otvory známe z pasivních domů (mimochodem, budova šenku je neobsahuje). Kravín je nyní dimenzován na citlivé odvětrávání tepla a dalších „splodin“ z 90 kusů krav. Podle našich propočtů by toto odvětrávání mělo zajistit čerstvý vzduch pro zhruba 120 tanečníků, pokudou bude každý tanečník tancovat v průměru maximálně pět tanců za večer, bude také nekuřák a nebo cigaretu vykouří před foajé kravína.

Přecejen varianta navíc:

DSC_0313

Budova výše by se hodila jako kulturní sál možná ještě více. Kromě kompaktních rozměrů má i architektonickou hodnotu v podobě režného zdiva, které ve Velešíně mizí pod mnohem hezčími pastelovými barvami nových omítek. Nicméně oproti současnému šenku by se energetická náročnost snížila jen minimálně. Budova má totiž v konstrukci mezi dřevěnými kůly mezery! (zde se nejedná o větrací otvory známé z pasivních domů)

DSC_0325

Parkovací stání

No a nakonec to nejlepší: Objekt kravína nabízí až 4 parkovací místa pro zájezdové autobusy a zhruba 63 parkovacích míst pro automobily. Navíc, jak často slyšíme od ortodoxních cyklistů a pěšáků, každé parkovací místo, které nevznikne na náměstí, je dobré parkovací místo.

DSC_0231

DSC_0239

A kolik by to stálo?

Bohužel nemáme po ruce odhad experta z oboru rekonstrukcí kravínů, a tak můžeme jen odhadovat z obdobného projektu: Bydlení idnes: Odpudivé skladiště u Anděla proměňují na netradiční sportovní centrum

Věštíme: 1,5 milionu + 20 až 40 000 hodin dobrovolné úmorné práce + pořizovací cena kravínu / pronájem.

Dobrovolníci, kteří máte zájem se do rekonstrukce pustit, prosím přihlašte se v diskuzi níže.

P.S. Město by samozřejmě neušetřilo celých 7,5 milionu – jedná se o nekorektní titulek. Děkujeme za pochopení.

Komentáře

Komentáře