Fórum Velešín

Jak Velešín rekonstruuje? Dobře, nebo špatně?

Upozornění: Tento článek vznikl před dlouhou dobou a je zařazen do archivu webu.
Informace obsažené v článku už nemusí být aktuální.

Město Velešín se v poslední době rozvíjí nevídaným tempem. A samozřejmě něco se daří více (např. městské kino nebo sběrný dvůr), něco méně. Vyvstává otázka: Jak objektivně zhodnotit, co se povedlo a co ne?

Jeden způsob se nabízí: Vystoupit ze svého stínu a porovnat se s ostatními městy. Pojďme hned na to! Začneme tím, co už je realizováno a co už těžko změníme. Skončíme u plánovaného autobusového nádraží. Pro dnešek tři příklady postačí.

Zhodnocení realizovaných a plánovaných projektů ve Velešíně

Velešín, náměstí před Kantůrkovcem, 2014

chodnik-velesin

  • Zámková dlažba, kovové sloupky s plastovou krytkou,
    led osvětlení
  • cena realizace: cca 800 000 Kč
  • cena přepočtená na metr čtvereční: cca 4 000 Kč/m2
  • Zdroj: VIDEOŽURNÁL města Velešín – Září 2014, pro výpočet ceny za metr čtvereční kalkulována plocha nové dlažby, cca 200 m2

Kaplice, náměstí, 2013

chodnik-kaplice

  • Kamenná dlažba, kovové sloupky, lampy, sadové úpravy
  • cena realizace: 6 460 000 Kč
  • cena přepočtená na metr čtvereční: cca 3 500 Kč/m2
  • Zdroj: Portál pro vhodné uveřejnění, pro výpočet ceny za metr čtvereční kalkulovány rozměry vnitřku náměstí, cca 1850 m2

Obě realizace jsou na první pohled nesrovnatelné: V Kaplici se rekonstruoval větší prostor (celý vnitřek náměstí) a provádělo se více činností: přesun kašny, sázení stromů. U nás se rekonstruovala jen část náměstí před Kantůrkovcem, přibyla lavička, stojany na kola a osvětlení zabudované v chodníku. Nabízím proto hrubý přepočet na metr čtvereční. Ceny jsou podobné, ovšem kvalita zpracování se liší. Ve Velešíně nyní máme křivě položenou zámkovou dlažbu, dokonce v několika barvách, a nevkusné sloupky. K této rekonstrukci se určitě ještě vrátíme, neboť hrozí, že podobným způsobem se bude rekonstruovat celé náměstí – viz videožurnál.

Na situaci zamrzí ještě jedna věc: Rekonstrukce ve Velešíně probíhala rok po kaplické rekonstrukci. V obou případech se jedná o rekonstrukci nejcennějšího místa města, tedy náměstí. Ačkoliv jsme se mohli v Kaplici inspirovat, nestalo se tak.

Koupaliště Velešín, 2014

koupaliste-velesin

Celodenní vstupné: 50 Kč
Příjmy 2015: 540 000 Kč
Náklady 2015: 1 080 000 Kč
Počet návštěvníků 2015: 15 289
Vybavení: volejbaj, občerstvení, dětské hřiště, skluzavka, vodní atrakce, ohřev vody

Přírodní biotop, Blovice (Plzeňský kraj), 2014

blovice-biotop

Celodenní vstupné: 30 Kč
Příjmy 2015: 400 000 Kč
Náklady 2015: 510 000 Kč
Počet návštěvníků k 9. září 2015: 14 660
Vybavení: volejbaj, občerstvení, dětské hřiště, skluzavka, zimní bruslení

Tlak na vybudování koupaliště byl mezi občany enormní. A tak ho máme. V každém případě se jedná o zlepšení – máme se kde koupat. Velešínští se rozhodli pro stavbu nerezové vany a užití vody z řadu, která se čistí ozonizací ve strojovně bazénu (zdroj). Blovičtí zvolili rovnou přírodní čištění. Názorové neshody provázely už plánování koupaliště ve Velešíně (několik let zpátky). Těžko hodnotit, zda by bylo ve Velešíně možné postavit koupaliště stejného typu jako v Blovicích. Pokud ano, mohli jsme ušetřit polovinu peněz na investici a další polovinu na provozu každý rok, se srovnatelnými ročními příjmy. A mohli jsme teď bruslit 🙂

Pozn.: Díky dotaci mají v Blovicích koupání za pouhých 3,6 milionu. To je parádní, neboť ušetřené peníze mohou být investovány na jiné projekty. Nicméně i onu (evropskou) dotaci můžeme považovat za peníze nás všech daňových poplatníků. A také město Velešín bylo v minulosti úspěšné v získání dotací na jiné projekty.

Autobusové nádraží Velešín, projekt

nadrazi-velesin

  • Stavba působí monumentálně a nerespektuje místní poměry, především blízkost radnice a náměstí. Prostorové řešení je komplikované a obsahuje bariéry v pohybu chodců. Architektonická úroveň návrhu čekárny je přinejmenším diskutabilní
  • plánovaná cena realizace: cca 40 mil. Kč
  • Zdroj a více: Vizualizace… 4.12. 2015, město Velešín

Autobusové nádraží Klobouky u Brna, 2013

nadrazi-klobouky-405

  • Nádražní budova působí lehkým dojmem, respektuje okolní situaci – přírodní poměry a současnou zástavbu. Z prosklené čekárny a z vnějšího krytého prostoru mají cestující dokonalý výhled na náměstí, radnici a školu.
  • celková cena realizace 2013: 44 mil. Kč
  • Zdroj a podrobnosti: Stavbaweb.cz

 

Rekonstrukce autobusového nádraží je v přípravě. Město chce tento rok získat dotaci z evropských fondů.

Kvalita návrhu je však diskutabilní. Zatímco realizace koupaliště ve Velešíně v konečném důsledku znamená přidanou hodnotu a zlepšení předchozí situace, návrh nového autobusového nádraží je bohužel horší než stávající situace a nic nového nepřináší. Věřím, že na první pohled může vypadat obrázek pěkně (a obrázky často klamou), nicméně ve zkratce znamená rekonstrukce následující:

  • Opravu stávajících chodníků z asfaltu na zámkovou dlažbu, různě barevnou, a přidání nových chodníků
  • Přesunutí parku z jednoho místa do jiného, pokácení všech stromů
  • Více silnice, více parkování
  • Komplikované uspořádání chodníků, nové bariéry pro chodce, více přechodů, komplikované uspořádání silnic

Můj osobní pohled je následující: To, že místo jedné střechy budou střechy dvě, mohutné a vysoké, nás před deštěm více neochrání. Jediné, co je v návrhu navíc oproti dnešku, je uzavřená čekárna (pokud ji vůbec potřebujeme), jejíž architektonická kvalita je podprůměrná. To mi za 40 milionů přijde poněkud málo. Proto se v současné situaci přikláním k zachování stávajícího uspořádání nádraží a k jeho údržbě, případně opravě. Stavět za každou cenu nemá cenu. Mimochodem, i Kaplice se rozhodla zachovat současné nádraží a už má hotovo: Nabarvené sloupky, staronovou střechu a opravené chodníky.

Zamýšlené rekonstrukci autobusového nádraží bude vyhrazen samostatný článek, kde budou objektivně rozebrány přednosti a slabiny návrhu. Již brzy. Zde.

Co vy na to?

Tento blog je zde proto, aby poskytl občanům i zastupitelům další informace, možnost odstupu a nadhledu, určitě ne proto, aby je demotivoval v jejich práci. Věřím, že zastupitelé dělají pro naše město maximum.

Prosím diskutujte níže, jaký máte názor. Díky.

Komentáře

Komentáře